Po novom patentu koji je nedavno objavljen, Sony aktivno radi na senzorima za virtualnu stvarnost koji bi omogućili igračima da se kreću u VR igrama koristeći svoja stopala. Sonyjevi patenti za virtualnu stvarnost privukli su pažnju publike, s mnogo znatiželje kada će, ako ikada, biti dostupni javnosti neki od najnovijih istraživačkih i razvojnih projekata kompanije. Sony, kao lider u tehnološkoj i zabavnoj industriji, čvrsto se pozicionirao kao predvodnik u virtualnoj stvarnosti igara. Sa sistemima PSVR i PSVR2 koji su dostupni za povezivanje s PlayStation konzolama, Sony se trudi donijeti veći nivo uranjanja u svijet video igara. Kako bi aspekt gejminga učinio dostupnijim i udobnijim za neke korisnike, Sony trenutno razvija zanimljiv način igranja VR igara.
Novi Sony patent detaljno opisuje sistem za ograničenje starosnih granica koji bi zaključao PlayStation naloge kako bi se spriječila deca da igraju neprikladne igre. Objavljen 23. maja, Sony VR patent za stopalo detaljno opisuje jedinstveni dodatni uređaj koji bi omogućio korisnicima da kreću in-game likove koristeći svoja stopala, dok im se trup ostaje stabilan. Patent sugerira da igrači koji mogu doživjeti mučninu zbog kretanja in-game likova dok im stvarno tijelo ostaje nepomično mogu imati koristi od pokretanja stopalima kako bi izveli in-game akcije. Umjesto da jednostavno koriste kontrolere za ruke za kretanje lika, igrači bi mogli pričvrstiti senzore za stopala i koristiti kretanje, naginjanje i okretanje stopala kako bi doživjeli igru i izbjegli mučninu. Ovaj napor kompanije Sony da poboljša dostupnost u gejmingu odražava se u sličnom obrascu drugih nedavnih patenata, što ukazuje da tehnološki gigant možda ima nadu u dostizanje još veće publike na svojim tržištima potrošača.
Figura 5-10 patenta Sony VR senzora za stopala pokazuje kako su senzori pričvršćeni sa obje strane svake noge i kako se različiti pokreti, poput klizanja ili rotacije, mogu prevesti u pokrete u igri. Primjer iz patenta je skakanje unutar igre, koje bi moglo biti pokrenuto pomjeranjem oba stopala iznad određenog praga. Senzori bi izračunali pomak stopala iz njihove početne pozicije i utvrdili da je izvršen skočni pokret, rezultirajući izvođenjem skoka od strane VR lika. Ovo bi omogućilo igračima da zadrže stabilan trup i većinom igraju koristeći svoja stopala, otvarajući brojne opcije za pristupačnost.
Međutim, važno je napomenuti da kompanije poput Sonya često podnose nove patente za tehnologije video igara, i bez službenih saopćenja, ne postoji garancija da će ovaj VR stopalni senzor ikada biti proizveden i prodavati. Virtualna stvarnost i dalje je polarizujući alat u tehnološkoj, zabavnoj i video igra industriji. Iako su neki uređaji za virtualnu i proširenu stvarnost postali popularni, mnogi ljudi ih još uvijek ne mogu koristiti zbog problema poput mučnine, ograničene pokretljivosti i drugih zdravstvenih briga. Pružanjem pristupačnih opcija za igranje, Sony bi mogao proširiti mogućnosti igranja na širem broju publike, iako još uvijek nije poznato hoće li VR stopalni senzor ili bilo koja druga nova patentirana tehnologija kompanije Sony jednog dana biti dostupna potrošačima.